ubiquiti instalacja

Dyskusje na temat oprogramowania Ubiquiti AirOS
ognik
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lip 2018, 11:40

ubiquiti instalacja

Post autor: ognik » 05 lip 2018, 11:53

Dzień dobry,

Potrzebuję dobrać urządzenia do topologii w której mam w centrum okręgu maszt antenowy, w kole o promieniu do 1 km poruszają się pojazdy.
W centralnym punkcie wymyśliłem sobie anteny sektorowe, żeby zwiększyć zasięg. Być może 3 nadajniki z antenami po 120 stopni pracujące na różnych kanałach, połączone switchem. Może 4 nadajniki i 4 x 90 stopni?
Zadowalające dla mnie będzie uzyskanie stałej prędkości netto ok. 5-10 Mbps z jednej stacji, chodzi o stream video w takiej przepustowości, żeby jakość była przyzwoita i żeby się nie rwał.
Można założyć, że będą max. 3 samochody w kole.
Jakie urządzenia można zastosować?
Fajnie byłoby zobaczyć w kalkulatorze, jakie zasięgi, prędkości mogę uzyskać i na jakich wysokościach muszę ustawić anteny.

Piotr M.

anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: anteny24 » 05 lip 2018, 12:04

Witamy! :)

Proszę mi tylko powiedzieć czy jest zachowana widoczność pomiędzy tymi poszczególnymi punktami ? Czy są jakieś budynki, drzewa itd.. ?

Czy pojazdy są duże ? Będzie możliwość zamontowania na nich anten o wysokości ok 1metr ?

ognik
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lip 2018, 11:40

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: ognik » 05 lip 2018, 12:07

Tak, będzie LOS.
Pojazdy nie poruszają się po drogach tylko po terenie.
To jest instalacja do zaprojektowania i zrobienia, więc można na razie zastanawiać się nad każdym rozwiązaniem.
Można więc podnieść anteny na pojazdach.

Piotr M.

ognik
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lip 2018, 11:40

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: ognik » 05 lip 2018, 12:12

I jeszcze można przyjąć założenie, że stream video będzie odbierany tylko w centralnym punkcie.

Piotr M.

ognik
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lip 2018, 11:40

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: ognik » 05 lip 2018, 16:22

W międzyczasie mam dokładne potwierdzenie wysokości. Maszt centralny ma wysokość od 3 do 5 metrów.
Anteny na samochodach można pewnie podnieść na ok. 2 metry.
Podoba mi się koncepcja 4 anten w środku po 90 stopni, widzę, że są nawet rysunki rozmieszczenia 4 x 90
https://www.ubnt.com/airmax/airprism-sector/ albo https://www.ubnt.com/airmax/airmax-ac-sector-antenna/
Powierzchnia jest płaska, można sobie wyobrazić ją jako lotnisko.
Co muszę do tego dokupić, żeby nadawało w centrum przez te anteny i jakie jest wyposażenie samochodu z anteną omni?
Znalazłem link do kalkulatora pasma, ale jak dla mnie jest bardzo trudny w użyciu. Kiedyś to się robiło w Excelu i było prościej, a teraz nie wiadomo gdzie klikać.

Piotr M.

aBaZ
Entuzjasta
Posty: 425
Rejestracja: 11 sty 2018, 16:50

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: aBaZ » 05 lip 2018, 17:03

Generalnie pomysł jest ok, ale jeśli będą to 4 anteny sektorowe, wówczas urządzenia będą musiały się przełączać pomiędzy nimi i na chwilę będą traciły połączenie.

Bardziej bym się zastanowił nad jakąś solidną anteną dookólną w częstotliwości 2,4GHz np -> https://www.anteny24.pl/ubiquiti-amo-2g ... /anteny-pl

i dołożyć do niej Ubiquiti Rocket M2 -> https://www.anteny24.pl/ubiquiti-networ ... ebrigde-pl

To samo na każdej jednostce mobilnej.

Wydaje mi się, że to będzie chyba najlepsze rozwiązanie... ale daje to pod dyskusje dla forumowiczów...

angel
LinuX is not an alternative, LinuX is the Future!

ognik
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 05 lip 2018, 11:40

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: ognik » 05 lip 2018, 17:51

Dlatego pytam, bo nie wiem jak to będzie działać na ubiquiti. Na innych sprzętach jest tzw. Workgroup Bridge gdzie klient-AP na samochodzie podłącza się do SSID jako klient sieci WLAN (nie ma konfiguracji dedykowanego połączenia Bridge) i podłącza do sieci własnych klientów na ethernecie.
Wtedy klient-AP podejmuje decyzję o roamingu na podstawie siły sygnału i jakiejś histerezy, która zapobiega przełączaniom na inne radia o podobnej mocy.
Czy na ubiquiti da się tak samo zrobić? Na jakim sprzęcie?
Ta propozycja to antena dookolna na samochodzie?
Czy na stacji bazowej? Czy i tu i tu?
Piotr M.

anteny24
Administrator
Posty: 163
Rejestracja: 30 lis 2017, 15:27

Re: ubiquiti instalacja

Post autor: anteny24 » 09 lip 2018, 13:08

Funkcja roamingu występuję na urządzeniach serii UniFi.

Jeśli będą tam 4 sektory, to na pewno urządzenia klienckie będą się musiały przełączać pomiędzy poszczególnymi segmentami sieci.

Antena dookólna założona zarówno w centralnym punkcie (AP) oraz u klientów powinna rozwiązać problem.

Osobiście poszedłbym w stronę rozwiązania mesh.... 8-)

ODPOWIEDZ